Menu

Dane kontaktowe

ZESPÓŁ OŚWIATOWY W BOROWIU

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA im. Aleksandra Sasimowskiego
PUBLICZNE PRZEDSZKOLE "Jaś i Małgosia"

ul. Aleksandra Sasimowskiego 3,
08-412 Borowie

☎️ tel. 25 685 90 91
📠fax. 25 685 90 91
📭 gimbor1@wp.pl

W szkole podstawowej

 • Młodzi głosują

Młodzi głosują

10 października  - Niepełnoletni też głosowali w wyborach!

Projekt edukacyjny MŁODZI GŁOSUJĄ 2023

W ramach projektu “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice z Publicznej  Szkoły Podstawowej w Borowiu mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybrane komitety. Na kogo zagłosowali?

10 października w niemal 600 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na komitety, które startują w powszechnych wyborach parlamentarnych. Oznacza to, że niemal 200 000 uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach.

W projekcie “Młodzi głosują 2023” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wzięła udział również Publiczna Szkoła Podstawowa w Borowiu.

 

Działania młodych

W projekcie “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną, powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.

W ramach projektu uczniowie i uczennice, prócz samych wyborów, mają również możliwość zorganizowania szkolnych debat na ważne tematy, które są interesujące dla młodzieży, a bywają pomijane przez partie polityczne i opinię publiczną. Ponadto nauczyciele i nauczycielki, korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, prowadzą angażujące lekcje o parlamencie, świadomym wyborze, partiach politycznych czy referendum. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości.

 

Wyniki wyborów

Frekwencja w Publicznej Szkole Podstawowej w Borowiu wyniosła 72%.
Uczennice i uczniowie z klas 6-8 zagłosowali w następujący sposób:

KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY

1

KKW TRZECIA DROGA (POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI I POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE)

4

KW NOWA LEWICA

7

KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

12

KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

9

KKW KOALICJA OBYWATELSKA (PO, .N, IPL, ZIELONI)

4

KOMITET WYBORCZY POLSKA JEST JEDNA

4

KW POLSKA LIBERALNA STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW

0

KWW RUCH DOBROBYTU I POKOJU

2

KW NORMALNY KRAJ

7

KW ANTYPARTIA

0

KW RUCH NAPRAWY POLSKI

2

KWW MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA

0

 

Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikował ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej.  Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie: Platforma “Młodzi głosują”.

 

Nie tylko wybory

Do wysokiej frekwencji w szkolnej symulacji wyborów przyczyniły się działania profrekwencyjne zespołu uczniowskiego, który odpowiadał za przygotowanie wyborów w Borowiu. Zespół pod opieką nauczycielki  Jolanty Tomaszewskiej opracował gazetkę ścienną na której zaprezentował zasady głosowania, kompetencje Sejmu i Senatu, wzór karty głosowania do parlamentu i wzór karty do referendum. W każdej klasie została przeprowadzona pogadanka na temat zasad głosowania. Ponadto w klasach opiekun przeprowadził zajęcia o następującej tematyce: „ Świadomy wybór’ oraz  „Parlament – centrum demokracji - o wyborach i kompetencjach Sejmu i Senatu:. Zespół wraz z opiekunem przed wyborami przygotował lokal wyborczy  w którym ustawiono prawdziwą urnę wyborczą, stoliki do głosowania z kotarami   zapewniając tajność wyborów i stoliki dla komisji wyborczej.

 

Świadomy wybór młodych

“Od wielu lat frekwencja w grupie najmłodszych wyborców jest bardzo niska. Powodów jest wiele, ale jednym z ważniejszych jest to, że młodzi ludzie często nie mają okazji rozmawiać z dorosłymi o swoich poglądach i brakuje im neutralnej przestrzeni na debatę o tematach wyborczych. Kończąc 18 lat obywatelki i obywatele otrzymują prawo głosowania, nie można jednak oczekiwać, że wszyscy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki staną się świadomi wyborczo. Postaw wyborczych i obywatelskich też trzeba uczyć. Organizując “Młodzi głosują”, wychodzimy tym potrzebom naprzeciw” - mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Tradycja “Młodzi głosują” - projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej

Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół, a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. Szkoła Podstawowa  w Borowiu wzięła udział w projekcie po raz 3.

Podstawową zasadą projektu jest neutralność polityczna. “W naszym przewodniku projektowym oraz na webinariach z uczestniczkami i uczestnikami zwracamy szczególną uwagę na to jak zorganizować głosowanie bez agitacji wyborczej” - mówi  Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W 2010 roku po petycji samych osób uczestniczących w ,,Młodzi głosują” do kodeksu wyborczego dodano zapis stanowiący, że za agitację nie uznaje się prowadzonych w szkole zajęć edukacyjnych. “Ustawodawca rozpoznał wartość jaką niosą ze sobą projekty, które uczą o znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego. Obserwujemy, że osoby, które na etapie szkolnym uczestniczą w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji wyborczej, chętniej biorą aktywny udział w budowie społeczeństwa obywatelskiego, także po osiągnięciu pełnoletności” - dodaje Michał Mazur.

Kontakt do koordynatora projektowego z Centrum Edukacji Obywatelskiej:

Michał Mazur
Starszy Koordynator programów
Latarnik Wyborczy oraz Młodzi Głosują
mail: michal.mazur@ceo.org.pl

tel.: 794 307 276

 

Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od 28 lat zmieniamy polską szkołę i konsekwentnie pracujemy na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej i ciekawiej, a praca nauczycieli i nauczycielek oraz dyrektorów i dyrektorek była bardziej efektywna i satysfakcjonująca. Wprowadzamy do szkół nowoczesne metody nauczania oraz ocenianie kształtujące. Prowadzimy programy, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości, uczą przedsiębiorczości i odpowiedzialności, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych. Więcej informacji na stronie: www.ceo.org.pl.

 

Koordynator szkolny : Jolanta Tomaszewska

Młodzi głosują

 • Młodzi głosują
 • Młodzi głosują
 • Młodzi głosują
 • Młodzi głosują
 • Młodzi głosują
 • Młodzi głosują
 • Młodzi głosują
 • Młodzi głosują
 • Młodzi głosują
 • Młodzi głosują
 • Młodzi głosują
 • Młodzi głosują

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Zespół Oświatowy w Borowiu
ul. Aleksandra Sasimowskiego 3
08-412 Borowie

NIP: 826-12-88-954

[obiekt mapy] Lokalizacja Zespołu Oświaty w Borowie